Potrzeba a niejednokrotnie także chęć odświeżenia domu czy mieszkania pojawia się w życiu wielu Polaków i nierzadko niejeden raz. Czasem wystarczy odmalowanie ścian, a w innych przypadkach konieczna okazuje się wymiana paneli lub kafelków albo jeszcze większa ingerencja w dotychczasowy stan lokalu mieszkalnego. Często nie dysponujemy środkami finansowymi pozwalającymi na zrealizowanie takich planów. Rozwiązaniem tej sytuacji może okazać się zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Nie zawsze jednak treść umów bankowych jest zgodna z przepisami prawa. Kredyt na remont – co warto zweryfikować i jakie są konsekwencje dla banku w takich przypadkach? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Jakie kredyty na remont można poddać analizie?
Pod pojęciem remontu należy rozumieć odtworzenie stanu pierwotnego w istniejącym obiekcie, nawet jeżeli zostanie to dokonane przy użyciu lepszej jakości tudzież bardziej innowacyjnych materiałów. Kredyt na remont, w ramach którego uzyskano środki na prace remontowe, może być rozważany w kontekście ustawy o kredycie konsumenckim. Warto tu zaznaczyć, że zapisy tej ustawy obejmują również kredyty konsumenckie na kwoty przekraczające 255 550 zł (lub równowartość w innej walucie), o ile kredyt był przeznaczony na remont nieruchomości.
Niezależnie od tego, czy jest to kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy pożyczka pozabankowa, warto sprawdzić, czy umowa kredytowa zawiera błędy i czy możliwe jest skorzystanie z ochrony prawnej przewidzianej przez sankcję kredytu darmowego (SKD).
Jakie warunki musi spełniać kredyt na remont, aby móc skorzystać z SKD?
Podstawowymi warunkami otwierającymi drogę do badania czy umowa kredytu gotówkowego zawiera naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim są:
- Zawarcie umowy kredytowej w dniu 18.12.2011 r. lub później,
- Brak zabezpieczenia hipoteką.
- Zaciągnięcie kredytu na cel niezwiązany z działalnością gospodarczą lub zawodową.
Jeżeli kredyt gotówkowy na remont spełnia te warunki, warto skonsultować się z ekspertem, takim jak prawnicy z Kancelarii Wysmułek, Sysło i Wspólnicy z Wrocławia, aby sprawdzić, czy w umowie nie występują błędy umożliwiające zastosowanie sankcji kredytu darmowego.
Kredyt na remont a sankcja kredytu darmowego
Jeżeli umowa o kredyt gotówkowy zaciągnięta na remont domu lub lokalu mieszkalnego zawiera jakiekolwiek naruszenie skatalogowane w art. 45 ustawy (jak chociażby nieprawidłowe obliczenie RRSO oraz całkowitej kwoty do zapłaty czy zaliczenie kredytowanych kosztów kredytu do całkowitej kwoty kredytu), kredytobiorca-konsument ma prawo do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Co to jest i co oznacza w praktyce dla kredytobiorców?
Sankcję kredytu darmowego należy zdefiniować jako dezaprobatę dla działań banku, negatywną konsekwencję jego naruszających przepisy działań, która polega na pozbawieniu banku prawa do wynagrodzenia w postaci odsetek kapitałowych a także innych kosztów kredytu. Co to oznacza dla konsumenta? Prawo do spłaty samego kapitału kredytu, przy zachowaniu dotychczasowych postanowień związanych z terminem i sposobem spłaty.
Jak skorzystać z Sankcji kredytu darmowego?
Warunkiem skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest złożenie bankowi pisemnego oświadczenia, w którym znajdą się takie informacje jak:
1Złożenie oświadczenia do banku. Kredytobiorca musi złożyć pisemne oświadczenie o chęci skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Oświadczenie powinno zawierać:
- dane stron umowy,
- numer umowy oraz datę jej zawarcia,
- dokładny opis naruszeń w umowie.
Złożenie oświadczenia w odpowiednim czasie. Należy pamiętać, że w przypadku kredytów spłaconych skorzystanie z sankcji kredytu darmowego możliwe jest jedynie w ciągu roku od dokonania rozliczenia kredytu.
Dochodzenie od banku już uiszczonych kosztów – zarówno odsetek kapitałowych, jak i prowizji za udzielenie kredytu. Pierwszym krokiem jest wystosowanie do banku pisma wzywającego do zapłaty. Niniejsze pismo należy złożyć albo w placówce banku pozyskując potwierdzenie jego złożenia przez pracownika banku tudzież drogą listowną, za potwierdzeniem nadania. Jeżeli bank nie zareaguje w określonym w wezwaniu do zapłaty terminie lub odmówi spełnienia roszczeń, rozwiązania sporu można szukać na drodze sądowej.
Podsumowanie – kredyt na remont i SKD
Kredyt na remont to dla wielu osób konieczność, jednak warto pamiętać, że nie każda umowa kredytowa jest zgodna z przepisami prawa. Nieprawidłowości w umowie kredytowej mogą dać kredytobiorcy możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego, co w praktyce oznacza odzyskanie odsetek i obniżenie kosztów kredytu.
Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy z Wrocławia oferuje wsparcie prawne w zakresie analizy umów kredytowych, w tym bezpłatną analizę umowy kredytowej. Skorzystanie z naszej pomocy może przynieść realne korzyści finansowe oraz ochronę przed nieuczciwymi praktykami banków.
Nie czekaj, sprawdź swoją umowę kredytową na remont i skorzystaj z możliwości, jakie daje sankcja kredytu darmowego!