Badania rynku pokazują, że wielu kredytobiorców, gdy tylko okoliczności na to pozwalają,  dokonuje wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Podstawowymi powodami, dla których decydują się na ten krok jest przede wszystkim uwolnienie się od ciążących nad nimi zobowiązań, ale również obniżenie finalnego kosztu zaciągniętego kredytu.  Jednak nie każdy kredytobiorca wie, że wcześniejsza spłata kredytu nie oznacza jedynie zaoszczędzenia środków, które musiałyby zostać wydatkowane na uiszczenie odsetek, ale że umożliwia także odzyskanie części uiszczonej prowizji. Konsumencie, czy chcesz dowiedzieć się jak ją uzyskać? Wobec tego zachęcam do dalszej lektury.

Czym jest prowizja?

Prowizja to wynagrodzenie banku za udzielenie oraz obsługę kredytu i zaliczana jest do pozaodsetkowych kosztów kredytu.  Bank pobiera ją jednorazowo, przy zawarciu umowy, ustalając jej wysokość wedle ustalonych przez siebie zasad.

Zwrot prowizji – możliwości prawne i procedura

W ustawie o kredycie konsumenckim sformułowany został obowiązek banku do proporcjonalnego obniżenia kosztów kredytu w stosunku do okresu, o który skrócono czas obowiązywania takiej umowy, nawet jeżeli konsument poniósł je przed dokonaniem wcześniejszej spłaty kredytu. Początkowo możliwość proporcjonalnego zwrotu prowizji nie była taka oczywista w gronie teoretyków prawa oraz w orzecznictwie, jednak obecnie nie budzi już żadnych wątpliwości. Kredytobiorców wsparł w tej kwestii zarówno Rzecznik Finansowy jak i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy stanowczo wskazywali w swoich wypowiedziach, że wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego skutkuje proporcjonalnym obniżeniem wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu.

błędy w umowie kredytu, zmartwiona kobieta sprawdza warunki sankcji kredytu darmowego

Zwrot prowizji – ważne decyzje

  • Omawiając możliwość proporcjonalnego zwrotu prowizji nie sposób nie wspomnieć o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11.09.2019 r. wydanym w sprawie C-383/18 dotyczącej sporu Lexitor sp. z o.o. przeciwko Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka, który okazał się przełomowy dla niniejszej tematyki. Trybunał wskazał jednoznacznie, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta.

Sąd Najwyższy a zwrot prowizji 

Do ujednolicenia stanowiska w zakresie zwrotu prowizji przyczynił się także Sąd Najwyższy, rozwiewając ostateczne wątpliwości uchwałą z dnia 12.12.2019 r. (sygnatura akt: III CZP 45/19), w której potwierdził, że uprawnienie konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu w przypadku jego spłaty w całości przed terminem określonym w umowie obejmuje także prowizję za udzielenie kredytu.

Konsumencie, powinieneś wiedzieć, że jeśli spłacisz wcześniej kredyt, bank ma obowiązek rozliczenia prowizji oraz innych poniesionych przez Ciebie kosztów w terminie 14 dni od dokonania przez Ciebie spłaty. Warto podkreślić, że nie musisz w tym celu składać jakiegokolwiek wniosku. Jeżeli bank nie wywiąże się z niniejszego obowiązku, możesz dochodzić zwrotu proporcjonalnej części prowizji na drodze sądowej.

 

Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy

Konsumencie, decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu warto, abyś pamiętał, że bank ma obowiązek proporcjonalnego rozliczenia uiszczonej przez Ciebie prowizji. Znajomość swoich praw to podstawa do tego, aby zweryfikować czy bank nie zaniechał swoich obowiązków względem Ciebie jako Kredytobiorcy. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w procesie odzyskiwania prowizji, kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy oferuje kompleksową pomoc prawną. Nasi eksperci z dużym doświadczeniem w zakresie prawa konsumenckiego oraz finansowego, pomogą Ci skutecznie ubiegać się o zwrot należnych Ci środków. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać fachową poradę oraz wsparcie na każdym etapie postępowania. Pamiętaj, że z nami Twoje prawa są zawsze w dobrych rękach. Nasze analizy umowy kredytu są bezpłatne i niezobowiązujące. Zachęcamy do kontaktu 

author avatar
Agnieszka Tatar Radca Prawny