Zawierając umowę o kredyt z bankiem, konsument zobowiązuje się do uregulowania rat kapitałowo-odsetkowych w terminach ustalonych w umowie. Zazwyczaj comiesięczne raty Kredytobiorca musi spłacać do czasu obowiązywania umowy o kredyt. Istnieje jednak możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, na którą decyduje się grono konsumentów. Dzięki temu, mają oni możliwość otrzymania zwrotu części kosztów, wpłaconych na poczet obsługi kredytu. Wielu Kredytobiorców jednak nie wie, że może odzyskać dużą kwotę pieniędzy od banku za wcześniejszą spłatę kredytu.
Bank odda pieniądze za wcześniej spłacony kredyt?
Zawierając umowę o kredyt, konsument ma obowiązek uiszczenia na koncie banku określonych w umowie kwot, które zostają przeznaczone na poczet uruchomienia i obsługi kredytu przez cały okres obowiązywania umowy. Kredytobiorcy, ciesząc się ze wcześniejszej spłaty kredytu, często zapominają lub nie mają świadomości, że bank ma obowiązek zwrócić im część kosztów za okres, w którym środki nie były wykorzystywane ze względu na wcześniejszą spłatę zobowiązania.
Co ciekawe, jedynie grono Kredytobiorców posiadających kredyt konsumencki, którzy dokonali wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania, ma prawo do ubiegania się o zwrot części środków od instytucji finansowej. Jak to możliwe? Warto podkreślić, że umowa o kredyt musi spełniać określone wymagania, aby po spłacie kredytu konsument mógł odzyskać swoje pieniądze.
Wcześniej spłacony kredyt – kto może odzyskać część pieniędzy od banku?
Ustawa o kredycie konsumenckim umożliwia Kredytobiorcy uzyskanie zwrotu części kosztów za czas, gdy środki nie były wykorzystywane, tj. okres pomiędzy terminem końcowym, który został wpisany w treść umowy kredytowej, a datą, w której konsument realnie dokonał spłaty swojego zobowiązania. Warto jednak podkreślić, że nie każda osoba posiadająca zobowiązanie w postaci kredytu konsumenckiego ma możliwość odzyskania części środków po wcześniej spłacie kredytu. Jakie warunki należy zatem spełnić? W pierwszej kolejności Kredytobiorca powinien sprawdzić w jakim okresie została zawarta umowa o kredyt, bowiem w myśl ustawy o kredycie konsumenckim, o zwrot mogą ubiegać się Kredytobiorcy, których umowa została zawarta po 18 grudnia 2011 roku. Co więcej, wysokość kredytu lub pożyczki nie może przekraczać kwoty 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Dodatkowo ważne jest wykazanie, że kredyt nie jest zabezpieczony hipoteką, a środki uzyskane od banku nie zostały przeznaczone na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a jedynie na cele prywatne. Kluczowym czynnikiem, który decyduje o możliwości ubiegania się o zwrot środków od banku po wcześniejszej spłacie kredytu jest czas uregulowania ostatniej raty, od której nie może minąć więcej niż 12 miesięcy.
Zwrot od banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Co należy zrobić?
Banki i inne instytucje świadczące usługi finansowe są zobowiązane do zwrotu Kredytobiorcy część środków po wcześniejszej spłacie kredytu, jednak wykorzystując niewiedzę swoich Klientów – mimo określonych przepisów prawnych – wielu z nich świadomie nie spełnia swojego obowiązku. Kancelarie prawne reprezentujące Kredytobiorców w konfliktach z bankami podejmują działania, dzięki którym konsumenci są bardziej świadomi przysługujących ich praw. W związku z tym, wielu z nich pozywa kredytodawców po wcześniejszej spłacie kredytu w celu odzyskania kwot wpłaconych na konto banku lub innej instytucji finansowej udzielającej pożyczki. Co istotne, konsument musi wykonać szereg czynności, w którym pierwszym z nich jest złożenie wniosku do banku zawierającego następujące informacje:
- dane Kredytobiorcy,
- numer umowy kredytowej,
- numer konta bankowego, na który ma być dokonany zwrot,
- podstawa prawna, na którą się powołuje się Kredytobiorca.
Kredytobiorca posiadający kredyt konsumencki, który dokonał wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania ma możliwość odnieść się do artykułu 49. Ustawy o kredycie konsumenckim. Wniosek z niezbędnymi danymi oraz argumentami poświadczającymi słuszność roszczeń, Kredytobiorca powinien złożyć w banku, który zwyczajowo udziela odpowiedzi do 30 dni. Obserwując tendencję działań bankowców, po tym czasie większość instytucji informuje o odmowie przyjęcia wniosku i wypłaty świadczeń. W takim przypadku Kredytobiorcy pozostaje jedynie skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. W tym celu warto skorzystać z usług ekspertów z Wysmułek i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z Wrocławia, którzy specjalizują się w pomocy Kredytobiorcom ze spłaconym kredytem. Dzięki wsparciu kancelarii prawnej z Wrocławia, Kredytobiorca może zwiększyć swoje szanse na odzyskanie pieniędzy od banku nawet w przypadku, gdy spłacił już swój kredyt.