Po dokonaniu analizy dokumentów kredytowych i zdecydowaniu się na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wysmułek i Wspólnicy dokonuje oszacowania wartości roszczenia. Następnie kieruje do banku pisemne oświadczenie, w którym konsument przedstawia naruszenia warunków umownych przez kredytodawcę, jednocześnie wyrażając chęć na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. Jakie są kolejne etapy postępowania przedprocesowego w sprawie SKD?
Wezwanie banku do zwrotu środków konsumentowi
Wysmułek i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, która reprezentuje Kredytobiorców w sprawie sankcji kredytu darmowego, wraz z oświadczeniem o chęci skorzystania przez konsumenta z SKD ma możliwość w jego imieniu żądać od banku zapłaty należnych roszczeń, które wyliczone są na podstawie wydanego przez bank zaświadczenia. Kierując wezwanie do zapłaty, w piśmie warto wskazać czas, w którym kredytodawca powinien zwrócić konsumentowi kwoty, które ten wpłacił na poczet rat i innych kosztów kredytu. Dodatkowo, w wezwaniu do banku należy umieścić numer rachunku bankowego, na jaki bank powinien zwrócić wskazane środki. Szczególnie istotne jest uargumentowanie roszczeń, które kierowane są w imieniu Klienta. W tym celu dokumentacja powinna zawierać przede wszystkim naruszenia, których dopuścił się kredytodawca, podstawę prawną, na której konsument opiera swoje roszczenia, a także wskazanie, jakie elementy nie zostały zawarte w umowie kredytowej konstruowanej przez bank. Należy podkreślić również fakt, że występowanie wszystkich niezbędnych elementów umowy nie jest wystarczające, ponieważ banki często w błędny sposób umieszczały obowiązkowe zapisy w treści umowy kredytowej, a to staje się przesłanką do możliwości skorzystania z SKD.
SKD: Czas odgrywa kluczową rolę
W postępowaniu przeprocesowym w kwestii SKD ważnym elementem jest dopilnowanie określonych terminów, dlatego wszelka dokumentacja kierowana do banku powinna być dostarczana za pośrednictwem rejestrowanych przesyłek. Na późniejszych etapach postępowania może się okazać, że niezbędne będzie udowodnienie, że dokumentacja została wysłana i dostarczona do banku. Warto zaznaczyć, że z sankcji kredytu darmowego mają możliwość skorzystać Kredytobiorcy, którzy są w trakcie spłaty swojego zobowiązania lub w okresie nie późniejszym niż 12 miesięcy od wykonania umowy, dlatego dopilnowanie terminów jest tak istotną kwestią.
W przypadku kiedy kredytodawca nie udzieli w określonym w piśmie terminie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty lub odmówi zwrotu środków, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Wysmułek i Wspólnicy w imieniu swojego Klienta ma możliwość podjąć dalsze czynności prawne. Ze względu na brak chęci polubownego zakończenia sporu ze strony kredytodawcy, konsument może skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Co istotne, po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu do zapłaty, kredytodawcy mogą zostać naliczone ustawowe odsetki za opóźnienie, których konsument może dochodzić w postępowaniu sądowym.
Brak porozumienia z bakiem w postępowaniu przedprocesowym. Wyrok nawet w pół roku!
Skierowanie sprawy do na drogę postępowania sądowego to kolejny krok jaki konsument może podjąć, aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń w sytuacji, gdy bank nie poczuwa się do obowiązku wypłaty świadczeń z uwagi na błędy zawarte w umowie kredytowej. Jak pokazuje doświadczenie, niewielu kredytodawców godzi się na zastosowanie sankcji kredytu darmowego, co potwierdza ilość kierowanych przeciwko nim pozwów. Chociaż polubowne zakończenie sporu z konsumentem na etapie przedprocesowym pozwoliłoby na uniknięcie dodatkowych kosztów wynikających z procesu sądowego, bankom trudno jest przyznać się do błędów. W obawie przed negatywną reakcją społeczeństwa w odniesieniu do niedozwolonych zapisów i wad jakie były umieszczane w umowach kredytowych, bankowcy decydują się na uczestnictwo w procesie. Liczą jednak na to, że konsumenci z wadliwymi umowami zrezygnują z pozwu w obawie przez długotrwałym postępowaniem sądowym. Nic bardziej mylnego – wyrok w sądzie I instancji w sprawie sankcji kredytu darmowego można uzyskać nawet w pół roku, dlatego konsumenci chętnie kierują swoje roszczenia, a do sądów wpływają kolejne pozwy poszkodowanych Kredytobiorców.