W momencie, gdy bank błędnie wyliczy kredyt lub naliczy odsetki od prowizji i składek ubezpieczeniowych, to kredytobiorca ma możliwość uzyskania darmowego kredytu gotówkowego. Czy walka z bankiem na drodze sądowej ma sens? Z jakimi kosztami wiąże się takie przedsięwzięcie? Na te kwestie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym wpisie. Sprawdź czym jest tzw. „darmowy kredyt”!

Kto może ubiegać się o darmowy kredyt

Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego musimy spełnić kilka wymogów. przede wszystkim nasz kredyt powinien być kredytem konsumenckim. Do skorzystania są uprawnione:

  • kredyt gotówkowy, 
  • kredyt ratalny,
  • kredyt odnawialny
  • pożyczki pozabankowe. 

Do sankcji nie kwalifikują się kredyty związane z działalnością gospodarczą. Kwota kredytu nie może być wyższa niż 255 550zł oraz powinna zostać zawarta po 18.12.2011r. Konsument, który w swojej umowie zlokalizuje nieprawidłowości ma pełne prawo do powołania się na art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z tym przepisem, istnieje sankcja w formie tzw. darmowego kredytu, co oznacza, że konsument ma prawo do spłaty kredytu zgodnie z ustalonymi w umowie terminami i sposobem, jednakże bez naliczania dodatkowych odsetek ani innych opłat dla kredytodawcy.

sankcja kredytu darmowego

Jakich naruszeń dotyczy sankcja kredytu darmowego?

Aby zakwalifikować się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, istnieje kilka kluczowych kroków, które należy podjąć i warunków, które należy spełnić. W każdym przypadku zalecamy, aby skonsultować zapisy swojej umowy z ekspertem, który właściwie doradzi na temat kroków jakie warto podjąć. 


Wśród najpopularniejszych naruszeń w kwestii sankcji kredytu darmowego znajdą się sytuacje takie jak: 

  • źle policzone koszty kredytu,
  • bank bezpodstawnie pobiera odsetki od kredytowanej prowizji i składek ubezpieczeniowych,
  • bank nie zawrze w treści umowy informacji na temat stopy oprocentowania oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania,
  • bank nie poda informacji o kosztach, które kredytobiorca jest zobowiązany ponieść w związku z zawarciem umowy.

Kredytobiorcy, których umowy o kredyt konsumencki obarczone są wadami, aby

skutecznie móc skorzystać z sankcji kredytu darmowego, muszą złożyć kredytodawcy

pisemne oświadczenie. W oświadczeniu tym konsument wskazuje, że umowa kredytu

zawiera naruszenia i w związku z tym korzystać on będzie z sankcji kredytu darmowego.

Jednocześnie z oświadczeniem można skierować do kredytodawcy wezwanie do zapłaty

należnych roszczeń

Karolina Wysmułek

Komplementariusz, Wspólnik Zarządzający, Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy

Jak złożyć pozew o darmowy kredyt?

Jeśli chcemy złożyć pozew o darmowy kredyt, to na samym początku należy zebrać dokumentację, obejmującą: umowę kredytową wraz z jej załącznikami: regulaminem, aneksami, harmonogramem spłaty kredytu, załącznikami dotyczącymi opłat i prowizji oraz zaświadczeniem o spłacie kredytu, jeśli już został uregulowany. Analiza umowy polega na dokładnym przejrzeniu jej treści pod kątem zgodności z przepisami prawa oraz przeprowadzeniu obliczeń, aby zweryfikować, czy podane w niej wartości dotyczące kosztów kredytu lub rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania są zgodne z faktami.

sankcja kredytu darmowego

Wezwanie do zapłaty – sankcja kredytu darmowego

W wezwaniu do uregulowania płatności zaleca się określenie konkretnego terminu, w którym kredytodawca musi zwrócić wpłacone środki (w tym raty odsetkowe i inne związane z umową kredytu/pożyczki koszty), na przykład 14 dni od daty otrzymania pisma, oraz podanie numeru rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu. W przypadku braku uwzględnienia złożonego oświadczenia przez bank – co można obecnie uznać za prawdopodobne – kredytobiorca może podjąć kroki w kierunku postępowania sądowego. Co więcej, od momentu wyznaczonego terminu płatności mogą zacząć być naliczane ustawowe odsetki za opóźnienie, które również można dochodzić w ramach postępowania sądowego. Obecnie wynoszą one 11,25% rocznie.


Frankowicze a sankcja kredytu darmowego

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Obecnie, statystycznie, kredytobiorcy CHF wygrywają niemal 98% spraw sądowych. Niemniej jednak, sektor bankowy nie reaguje na roszczenia kredytobiorców na etapie polubownego rozstrzygania sporów ani w odpowiedziach na składane reklamacje. Banki bronią się argumentując, że umowy zawarte z kredytobiorcami nie zawierają klauzul abuzywnych.

 

Uznanie roszczeń konsumenta na etapie polubownym, zapewne mogłoby wywołać

ogromne zainteresowanie zarówno ze strony mediów, podmiotów, które specjalizują się

w sporach z instytucjami finansowymi, jak i wśród samych zainteresowanych –

kredytobiorców. Możemy sobie wyobrazić, jaką reakcję mogłoby wywołać przyznanie

przez kredytodawców, że oferowali swoim klientom wadliwe umowy, a aktualnie uznają

roszczenia swoich kredytobiorców w zakresie sankcji kredytu darmowego – zapewne

spowodowałoby to falę kolejnych oświadczeń i wezwań do zapłaty kierowanych przez

konsumentów

Karolina Wysmułek

Komplementariusz, Wspólnik Zarządzający, Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy

Zweryfikuj z pomocą naszych ekspertów, czy i Ty masz szansę na darmowy kredyt!

author avatar
Alicja Brzeska