Obecnie wielu kredytobiorców staje przed trudną sytuacją, gdy odkrywają błędy w umowach kredytowych. Niejednokrotnie banki próbują zbyć ich obawy oraz wnioski o sankcję darmowego kredytu. Co może zrobić kredytobiorca, gdy jego oświadczenie o sankcji kredytu darmowego zostaje zakwestionowane? Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy z Wrocławia, specjalizująca się w ochronie konsumentów, oferuje pomoc prawną w takich przypadkach. Wyjaśniamy, co oznacza sankcja kredytu darmowego (SKD) i jak skutecznie walczyć o swoje prawa.
Sankcja kredytu darmowego co to takiego?
Sankcja kredytu darmowego to prawna ochrona konsumentów, która pozwala na znaczące obniżenie kosztów kredytu w sytuacji, gdy bank nie dopełnił wymagań formalnych wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z ustawą każdy kredyt konsumencki w umowie zawierać musi szereg elementów i informacji, które pozwalają kredytobiorcy na dokładne zrozumienie swojego zobowiązania. Niestety, bardzo często zdarza się, że banki tworzą wadliwe umowy, które nie posiadają wymaganych informacji. W takiej sytuacji kredytobiorca może spłacić jedynie kwotę pożyczonego kapitału, bez odsetek, prowizji i innych kosztów.
Najczęstsze błędy w umowach kredytowych popełniane przez banki
Do najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez banki w umowach o kredyt konsumencki należą:
- Nieprawidłowe informacje dotyczące udostępnionej kwoty kredytu,
- Nieprawidłowe wskazanie całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta,
- Nieprawidłowa kwota RRSO,
- Nieprawidłowe wskazanie innych kosztów kredytu: marży, prowizji czy kosztów innych usług,
- Nieprecyzyjne lub błędne informacje dotyczące czynników kształtujących oprocentowanie kredytu,
- Nieprawidłowo wyliczone koszty kredytu,
- Brak wskazania lub nieprawidłowe wskazanie możliwości odstąpienia od umowy kredytu.
Każde z powyższych naruszeń może stanowić podstawę do wystąpienia o sankcję kredytu darmowego. Warto pamiętać, że Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy oferuje bezpłatną analizę umowy kredytowej w celu zidentyfikowania potencjalnych błędów.
Jakie konsekwencje dla banku niesie sankcja kredytu darmowego?
Jeżeli bank nie dopełnił wszystkich obowiązków informacyjnych, kredytobiorca może złożyć wniosek o sankcję kredytu darmowego. Skutkuje to możliwością spłaty kredytu bez odsetek i prowizji – kredytobiorca spłaca jedynie kwotę kapitału. W ten sposób koszty kredytu znacznie się obniżają, co jest korzystne dla konsumenta. Jednocześnie bank zobowiązany jest do zwrotu całości kosztów początkowych poniesionych przez kredytobiorcę jak również zwrotu zapłaconych dotychczas odsetek i innych kosztów.
Odpowiednie złożenie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego może spowodować, że bank zwróci pobrane wcześniej prowizje oraz odsetki. Z praktyki wynika jednak, że banki kwestionują stanowisko kredytobiorcy, żeby bronić się przed utratą korzyści finansowych.
Jakie kroki podjąć gdy bank kwestionuje oświadczenie o SKD?
Banki zazwyczaj kwestionują zasadność wniosków o sankcję kredytu darmowego, a kredytobiorcy mogą spotkać się z odmową uznania swoich roszczeń. W odpowiedzi na takie działanie banku konsument może dochodzić swoich praw i skierować sprawę do sądu. Podczas procesu kredytobiorca może żądać zwrotu niesłusznie pobranych kosztów, prowizji oraz odsetek. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów z Kancelarii Wysmułek, Sysło i Wspólnicy. W takich sytuacjach kancelaria prawna może:
- Ocenić zasadność roszczeń – sprawdzić, czy oświadczenie o sankcji kredytu darmowego zostało poprawnie sformułowane.
- Przygotować odpowiednią dokumentację – skompletować niezbędne dowody i argumentację prawną.
- Reprezentować w sporze sądowym – w razie potrzeby kancelaria wniesie pozew przeciwko bankowi i będzie dochodzić zwrotu pobranych niesłusznie kosztów.
Skuteczna pomoc prawna dla kredytobiorców – dlaczego Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich umowa kredytowa może zawierać klauzule abuzywne – czyli niezgodne z prawem zapisy. Jeśli uważasz, że Twój kredyt gotówkowy został zawarty na nieuczciwych zasadach, warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej, którą oferuje Kancelaria Wysmułek, Sysło i Wspólnicy. Eksperci ocenią, czy Twoja umowa kwalifikuje się do sankcji kredytu darmowego i jakie kroki można podjąć, by odzyskać niesłusznie pobrane opłaty.